Procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism -Serviciul Bacau au cerut Institutului National de Criminalistica Bucuresti efectuarea unei expertize genetice pe probele biologice de pe dispozitivul exploziv gasit la Congregatia "Surorile Providentei". Dispozitivul a fost preluat, joi seara, de specialisti din cadrul IGPR si transportat la Bucuresti, in conditii de maxima siguranta, pentru a fi facuta expertiza tehnica. "Reprezentantii autoritatilor italiene au plecat ieri dimineata la Bucuresti pentru a primi rezultatul expertizei. In plus, procurorii au cerut o expertiza genetica pentru stabilirea profilului genetic al autorului", a declarat pentru procurorul Camelia Elisei, purtatorul de cuvant al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism-Serviciul Teritorial Bacau.
Potrivit Mediafax, anchetatorii au stabilit ca pachetul cu ajutoare alimentare a fost trimis din micuta localitate Concordia Sagittaria, regiunea Veneto, (nord-estul Italiei) in urma cu un an. El a fost depozitat in manastire pana la sfarsitul saptamanii trecute, cand a fost desfacut de o maicuta. Confectionata din doua fire electrice legate la o baterie de 1,5 volti si bagate intr-o fiola cu un lichid suspect (cel mai probabil nitroglicerina), bomba era ascunsa intr-o cutie cu peste conservat.
"Sora a incercat sa desfaca conserva, dar nu se deschidea. Cand a rupt hartia, a observat o gaura in cutie si un dispozitiv ciudat. A lasat cutia asa cum era si a anuntat Politia", a declarat agentiei o calugarita de la Congregatia Surorile Providentei din Slanic Moldova.
La 10 mai 2004, la sediul din Slanic Moldova al Congregatiei "Surorile Providentei" au fost primite mai multe colete cu ajutoare din Italia, constand in alimente, imbracaminte si obiecte mici de mobilier, ce au fost depozitate in diferite locatii din imobil. Potrivit anchetatorilor, dupa desfacerea ambalajului de carton, in care se afla cutia de conserva respectiva, o maicuta a observat ca in cutie se afla un dispozitiv suspect. In consecinta, a decis sa o duca intr-un loc izolat din perimetrul imobilului si si-a anuntat superiorii.
"Colaborarea cu anchetatorii italieni este foarte importanta pentru ancheta pe care o desfasoara deoarece au mai intalnit acest gen de bombe de cativa ani si au un suspect care actioneaza in acest fel. Dispozitivul este identic cu alte 16 bombe artizanale gasite de ei", a mai declarat prim-procurorul Parchetului Curtii de Apel Bacau.
Pentru anchetarea cazului a fost anuntat si Interpolul, iar o echipa de politisti din Veneto, condusa de Carlo Bui, expert in crime in serie, a ajuns deja la Bacau.
Mai multe publicatii italiene au relatat in editiile de ieri cazul bombei de la Slanic Moldova, luand in calcul posibilitatea ca dispozitivul exploziv sa fi fost trimis de teroristul - denumit de autoritatile italiene "Unabomber" - care actioneaza de 12 ani. (A.I.A. & M.A.B.)
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro