Tot ieri, Mircea Cinteza a discutat cu reprezentanti ai industriei si distributiei de medicamente, partile luand in considerare o posibila corectare a pretului la medicamente, luand in calcul evolutia cursului leu-dolar si dat fiind faptul ca acesta nu a mai fost recalculat de 2 ani de zile, cand dolarul era mult mai puternic fata de leu. "S-ar putea obtine o economie de circa 40 de milioane de dolari, bani necesari bugetului de sanatate", a declarat Cinteza, adaugand ca in perioada urmatoare se vor stabili regulile dupa care se va efectua corectarea pretului. "Trebuie luate unele masuri de atenuare, tinand cont de faptul ca nu trebuie nedreptatiti unii producatori sau importatori - unele preturi sunt calculate in dolari, altele in euro. Se va gandi chiar un mecanism peren care sa poata fi aplicat in orice moment al anului, indiferent de fluctuatiile leu-valuta", a mai spus Cinteza. El a precizat ca, in nici un caz, corectarea nu va aduce o majorare a preturilor medicamentelor, ci o micsorare in unele cazuri sau pastrarea valorii, in altele. In ceea ce priveste anuntul Colegiului Farmacistilor din Romania (CFR), potrivit caruia s-ar putea sista, in luna martie, eliberarea de medicamente compensate peste sumele contractate, intrucat farmaciile au datorii de 3000 de miliarde de lei catre furnizori, Cinteza crede ca "nu vor fi astfel de probleme". Pentru evitarea unei crize majore in sistemul farmaceutic, Colegiul Farmacistilor solicita Guvernului Romaniei recunoasterea datoriilor CNAS catre farmacii pentru 2004, precum si stabilirea modalitatii si termenului de plata pentru acestea.
Un alt subiect abordat ieri a fost cel legat de noul regulament privind organizarea si defasurarea licitatiilor privind achizitia de medicamente si materiale sanitare. Autoritatile medicale urmaresc in continuare evitarea situatiilor in care produse de calitate necorespunzatoare ajung in unitatile sanitare.
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro