Unul dintre fotbalistii care au contribui
Doru Nicolae, fosta extrema stanga de 1,60 metri a Argesului, traieste in anonimat la Bistrita, unde s-a angajat la Centrul de Transfuzii Sanguine! ProSport l-a descoperit si va prezinta povestea lui.
Unul dintre fotbalistii care au contribuit la victoria pitestenilor impotriva Valenciei, 2-1 in Cupa UEFA, editia 1978, este Doru Nicolae.
Suporterii din Trivale sustin ca, in vremea de glorie a Argesului lui Halagian, Dobrin era arcul, iar Doru Nicolae sageata. La 26 de ani dupa vara de glorie a Pitestiului, cu un titlu castigat in ultima etapa, dupa un 4-3 de legenda obtinut la Bucuresti, pe terenul lui Dinamo, in soseaua stefan cel Mare, Nicolae traieste uitat de lume la Bistrita, intr-o casa cu trei niveluri, de 400.000 euro, singura care mai aminteste de vremurile de altadata.
Ultima legatura a celui poreclit "Colombo" cu fotbalul a fost acum trei ani, cand Jean Padureanu, seful Gloriei, i-a propus un post de antrenor la copii, platit "rusinos", cu 500.000 de lei pe luna.
Fostul vitezist, care a uimit Valencia cu raidurile sale atomice, s-a angajat acum ca portar la Centrul de Transfuzii Sanguine din Bistrita, orasul in care s-a stabilit.
Vandut pe petrol. Dupa golurile contra lui Panathinaikos si AEK si prestatiile bune cu Valencia in cupele europene, "Colombo" a fost dorit atat de spanioli, cat si de Vardinoiannis, patronul lui Pao. Incredibil, Nicolae Ceausescu l-a lasat sa plece in Grecia, se spune ca in schimbul a zece vagoane de petrol!
Vardinoiannis i-a botezat primul copil, care s-a nascut chiar la Atena, iar acum Nicolae-junior este si el fotbalist, fiind legitimat la o echipa elena din liga secunda.
Doru Nicolae
* Data nasterii: 22.03.1952 (Bucuresti).
* A jucat la Abatorul Bucuresti (1963-1971), Petrolul Ploiesti (1971-1973), Steaua Bucuresti (1973), soimii Tarom (1974), Dinamo Bucuresti (1975-1976), Gloria Bistrita (1975, 1982, 1984-1986, 1987-1988), FC Arges (1976-1980), FC Bihor (1982-1983), Panathinaikos Atena (1980-1982).
* Meciuri/ goluri in Divizia A: 156/ 26.
* Meciuri/ goluri la nationala: 8/ 0.
* A cucerit un titlu cu FC Arges si o cupa a Greciei.
Despre autor:
Sursa: Libertatea
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 15-21 iunie: Nu te grăbi să investești! Astrele...
Sursa: garbo.ro