Piata imobiliara este influentata, de asemenea, de evolutia cursului de schimb. Astfel, ca urmare a tendintei generale de apreciere a monedei nationale, Impact SA, companie specializata in constructia de cartiere rezidentiale, a anuntat ca a trecut la recalcularea preturilor caselor in lei. Valoarea rezultata va fi actualizata cu rata inflatiei. "Decizia a fost luata ca urmare a evolutiei cursului de schimb care afecteaza pe termen scurt profitabilitatea companiei", se arata intr-un comunicat de presa.
Reamintim, Ministerul Finantelor a anuntat majorarea, de la 1 aprilie, de la 10% la 16%, a impozitului pe castigul obtinut de firme din tranzactiile imobiliare si introducerea unui impozit de 10% in cazul persoanelor fizice. Acestea din urma nu vor suporta insa impozitul de 10% decat in cazul in care care cumpara si vand un imobil intr-o perioada scurta de timp, spre exemplu un an sau doi.
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Maia, fiica lui Teo Trandafir, a cucerit podiumul la 21 de ani: Este prima...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 15-21 iunie: Nu te grăbi să investești! Astrele...
Sursa: garbo.ro