Dracula Revolution (30 martie - 1 aprilie 2012), Parcul Lumea Copiilor (sector 4)
Un show cu o instalatie de sunet de 40.000 Watti, scena de 120 metri patrati, instalatie de lumini ultramoderna, lasere, focuri de artificii si trupe pe masura.
Voia buna va fi asigurata in incinta locatiei de o echipa de clovni, de mimi si de Dracula, mascota oficiala a festivalului, impreuna cu vampiritele lui.
Parcul de distractie va contine o multime de utilaje moderne, unele dintre ele, pentru prima data in Romania. Pentru iubitorii de filme, vom avea si un cinematograf mobil 7D. In fiecare locatie se vor organiza zone de prezentare pentru expozitii auto si moto.
Program:
Vineri de la ora 17:00
Talente locale
Timbersport Show- concurs de taiat lemne
Claudiu Mirea si Powerstation
Iris
Sambata de la ora 14:00
Concurs de gatit
Talente locale
Tribute to AC/DC Cover Band
Cargo
Duminica incepand cu ora 14:00
Concurs de gatit
Talente locale
Voodoo
Changing Skins
Directia 5
Festivalul International de Film NEXT
VINERI, 30 MARTIE
Café Verona Carturesti
10.00 – 11.30: Seminar de sound design – Michel Klochendler
12.00 – 13.30: Seminar de regie de film – Mike Ott
Cinema Scala
17.30 – 20.00: Competitie IV + Q&A
20.30 – 22.30: Oscars Night
Cinema Studio
11.00 – 13.00: Competitie II (Reluare)
13.30 – 15.30: Competitie III (Reluare)
16.00 – 17.45: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I
18.15 – 20.15: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II
20.30 – 22.15: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III
Turbohalle
20.00 – 22.00: Cristi & Otto II
Coyote Cafe
22.30: Soundtrack Party
SAMBATA, 31 MARTIE
Café Verona Carturesti
10.00 – 11.30: Seminar de distributie de film – Ada Solomon moderator – Lucie Kalmar, Jean Charles Mille, Antoine Bagnaninchi, Simon Perry.
12.00 – 13.30: Programul MEDIA & studiu de caz – Valentina Miu, Tudor Giurgiu
Cinema Scala
13.00 – 15.30: Prietenii Festivalului I + Q&A
16.00 – 18.30: Prietenii Festivalului II + Q&A
19.30 – 20.30: Gala de inchidere
20.30 – 23.00: Proiectia filmelor premiate
Cinema Studio
11.00 – 13.30: NexT Kids
14.30 – 16.30: Competitie IV (Reluare)
16.45 – 19.20: Cristi & Otto III
20.00 – 22.00: Si ei au fost NexT Generation II (Reluare)
Coyote Cafe
22.30: Closing Party & ROA Concert
DUMINICA, 1 APRILIE
Cinema Studio
12.30 – 14.30: Si ei au fost NexT Generation I (Reluare)
15.00 – 17.00: Semaine de la critique (Festival de Cannes)
17.30 – 19.20: NexT Dance (Reluare)
19.30 – 22.00: Proiectia filmelor premiate
Vineri, 30 martie
Polish Week - Control, 21:00
Keisho Ohno - Atelierul de Productie Param/ Pam Pam, 19:00
Publika - Jukebox Venue, 21:00
Intrare: 20 de lei
The Romanian Jazz Colection - Passage Club, 21:00
Marius Mihalache Band si Marian Mexicanu - Sarpele Roz, 21:00
Serile Moscovei - YPC cafe, 22:00
Sambata, 31 martie
Boney M - Bucuresti Mall,19:00
Grave Desecrator - Private Hell Rock Club, 20:00
Alternosfera - Virgula Tour - Safe House, 21:00
Intrare: 20 de lei
Cap de Craniu & Breathelast - Damage, 22:00
Intrare: 15 lei
The Mission - Groove Armada, Hernan Cattaneo, Dusty Kid - Romexpo, 22:00
Intrare: 40 de lei
Duminica, 1 aprilie
Gala tinerelor talente - Club Prometheus, 20:00
Monsieur Delagare & Aurelien Rozo Green Hours, 20:00
CIA - Wings Club, 21:30
Vineri, 30 martie
Wally Callerio - Our Evolution, 22:00
Instanta Suprema Planters - Planters Club, 23:00
Bucharest Music Protech Project - Gossip Club, 23:00
Moscow Night - Kristal Club, 23:00
Meet Play Love - Fratelli Club, 23:30
Sambata, 31 martie
Guys and dolls - El Dictador, 22:00
Indie Invasion - Guilty Pleasures - Control, 22:00
Men Auction Party - Planters Club, 23:00
New Generation Spring Saturdays - Old City - Lipscani Beer Garden, 23:00
Milton Jackson - Madame Pogany, 23:00
Duminica, 1 aprilie
Spring Masquerade - B52, 20:30
Avanpremiera
La pescuit in desert (Salmon Fishing in the Yemen)
Gen film: Comedie, Drama, Romantic, Dragoste
Cu: Emily Blunt, Ewan McGregor, Kristin Scott Thomas
Regizor: Lasse Hallstrom
Movieplex Cinema Plaza, Hollywood Multiplex, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza, Grand Cinema Digiplex.
Placinta Americana. Din nou pe felie (American Reunion)
Gen film: Comedie, Romantic, Dragoste
Cu: Jason Biggs, Alyson Hannigan, Seann William Scott
Regizor: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
Movieplex Cinema Plaza, Hollywood Multiplex, The Light Cinema, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza, Grand Cinema Digiplex.
Toata lumea din familia noastra
Gen film: Comedie, Drama
Cu: Serban Pavlu, Mihaela Sirbu, Sofia Nicolaescu
Regizor: Radu Jude
Cinemapro
Titanic 3D
Gen film: Drama, Romantic, Dragoste
Cu: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet
Regizor: James Cameron
Movieplex Cinema Plaza, Hollywood Multiplex, The Light Cinema, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza, Grand Cinema Digiplex.
Premiera
Lorax. Protectorul padurii (Dr. Seuss' The Lorax)
Gen film: Animatie, Familie
Cu: Zac Efron, Danny DeVito, Ed Helms
Regizor: Chris Renaud, Kyle Balda
Movieplex Cinema Plaza, Hollywood Multiplex, The Light Cinema, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza, Grand Cinema Digiplex.
Furia titanilor (Wrath of the Titans)
Gen film: Actiune, Aventuri, Fantastic
Cu: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Sam Worthington
Regizor: Jonathan Liebesman
Movieplex Cinema Plaza, Hollywood Multiplex, CinemaPRO, Patria, The Light Cinema, Cinema City Cotroceni, Samsung IMAX, Cinema City Sun Plaza, Grand Cinema Digiplex.
La source des femmes (Izvorul femeilor)
Gen film: Comedie, Drama
Cu: Hafsia Herzi, Leïla Bekhti
Regizor: Radu Mihaileanu
Hollywood Multiplex, Cinema City Cotroceni, Cinema City Sun Plaza, Grand Cinema Digiplex.
Vineri, 30 martie
Love stories - Teatrul Metropolis, 19:00
Gradinile groazei - Odeon,19:30
Dineu cu prost - TNB - Sala Mare, 20:00
Noi patru - Godot Cafe Teatru, 21:30
Sambata, 31 martie
Azilul Amantilor - Teatrul Evreiesc de Stat,19:00
Pijamale - Teatrul Metropolis,19:00
Maria Tanase - Centrul cultural Nicolae Balcescu, 19:00
Legenda Marelui Inchizitor - TNB - sala Atelier, 20:00
Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus - Godot Cafe Teatru, 21:00
Duminica, 1 aprilie
Toti fiii mei -TNB - Sala Mare,19:00
Un rege lear evreu - Teatrul Evreiesc de Stat, 19:00
Peste cu mazare - Teatrul Metropolis,19:00
Royal Fashion - Constantin Tanase - sala Rapsodia,19:00
Primavara a sosit! 9AM.ro iti prezinta cele mai interesante evenimente din Capitala din weekend pentru care merita sa iesi din casa.