Ultimele minute ale meciului de handbal Steaua - Skopje Vardar: galeria este in picioare, incurajarile sunt asurzitoare si au coplesit putin numerosii suporteri macedoneni.

Incepand cu minutul 55 golurile au asaltat poarta macedonenilor ducandu-i pana la disperare. Scor final: 34-29. Rezultat: calificare in semifinalele Challenge Cup, un rezultat de care romanii nu s-au mai bucurat de mai bine de 16 ani.

Imediat dupa meci, desi asaltat de telefoane, vedeta meciului, Andrei Cian a acceptat sa acorde un interviu in exclusivitate pentru cititorii Yuppy.

Reporter: Cum a fost meciul?
Andrei Cian: Echilibrat, a fost dificil, dar a fost super!

R: Si echipa adversa? Consideri ca a fost un joc agresiv?
A.C Nu, nu agresiv, dar meciul a fost maxim din toate punctele de vedere � fizic si psihic.
Iulian Stamate � coechipier Echipa macedonenilor a fost foarte bine pusa la punct, au luptat pana in ultimul moment, dar noi am castigat! ( zambeste mandru)

Desi afirma ca jocul nu a fost dur, baietii incep sa isi numere vanataile si loviturile... pana la sfarsitul interviului nu terminasera...

R Cum ti s-a parut galeria?
A.C. Nu ma gandeam ca o sa fie atat de multa lume, dar am fost uimiti si fericiti sa vedem ca sunt peste 5000 de oameni in sala.

R: Care a fost secretul acestei victorii?
A.C. Schemele de moment au fost foarte eficiente, dar nici munca de la antrenamente nu a fost mai prejos. Am castigat si pentru ca am fost inventivi si am actionat ca o adevarata echipa.

R:Ce te motiveaza cel mai mult?
Baietii incep sa rada toti. Ii intreb ce se intampla.
A.C Radem pentru ca ieri psihologul ne-a spus sa ne repetam permanent �Sunteti tigri!� . Tigrii am fost!

R: Handbalul masculin a ramas in umbra in ultimii ani. Intrarea in semifinale dupa 16 ani se datoreaza cresterii valorii handbalului romanesc, sau scaderii indemanarii adversarilor?
A.C.Cresterii valorii clar! Adversarii au fost foarte buni. Din punctul meu de vedere, aveau sanse sa castige cupa.

R: V-a motivat faptul ca fetele s-au clasat pe locul doi la campionatele mondiale din Rusia?
A.C. Locul doi al fetelor a fost un impuls, o motivatie in plus, o certitudine ca putem castiga si noi. E legat clar si de rezultatul fetelor.

R: Ai dat goluri in momente dificile ale meciului, in special in a doua repriza. Ai avut nevoie de prima repriza pentru a te acomoda?
A.C.: Se poate spune si asa. De obicei joc mai bine in a doua repriza. Imi trebuie timp sa intru in ritm, sa cunosc adversarul. In a doua repriza jucam in functie de ce am facut bine sau rau in prima, noi, dar si adversarul.

R: Atat in meciul de la Skopje, cat si la Bucuresti, finalul v-a apartinut. Care este explicatia?
A.C.:In ultimul timp am reusit sa facem meci de meci un joc bun, dar la Skopje, am pierdut pentru ca am jucat prost la finalul primei reprize.

R: Desi esti aruncator de mana stanga, cu aproximativ 4 minute inainte de final ai inscris unul dintre goluri pe postul de interstanga. Cum ai reusit asa ceva?
A.C. A fost un impuls. Nu am avut timp sa ma gandesc la asa ceva. Dar a fost bine pentru ca nimeni nu se astepta, nici macar eu. Norocul meu a fost ghinionul lor.

R: Prin urmare, poti spune ca ai avut si noroc. Spre exemplu, cu trei minute inainte de final, la o aruncare care a fost in bara, a lovit portarul si a intrat in poarta. Poate ca a fost golul decisiv...
A.C.: N-a fost golul decisiv, dar a fost cel care ne-a adus linistea pentru ca in acel moment am stiut ca ne-am calificat. Cat despre noroc, in ultimele 5 minute, a avut noroc toata echipa.

R: Acum, ca v-ati calificat, ce urmeaza?
A.C.: Semifinalele in care vor juca Elvetia, Portugalia, Croatia-Zagreb si noi.

R: In incheiere, practicarea acestui sport este o mostenire de familie? Ce rol a avut in alegerea carierei faptul ca si tatal tau a fost un handbalist de succes?
A.C.: Am inceput cu inotul si tenisul. Cred ca tata nu-si dorea sa joc handbal, dar in tenis si inot imi lipsea nebunia de pe teren. Daca ar fi sa aleg alt sport, as alege hochei. Dar se poate spune ca a fost si o mostenire de familie. Poate ca nu jucam handbal daca nu l-as fi vazut pe tata.

Le dorim mult succes jucatorilor de la Steaua si le tinem pumnii la meciurile ce vor urma!