Sport 22 Mai 2021 10:52 de Alexandra Chivu

Alin Firfirică şi Daniela Stanciu, ambii calificaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, au obţinut victorii în probele de aruncare a discului, respectiv săritura în înălţime, vineri, în prima etapă a Campionatului Naţional de atletism pentru seniori, găzduită de Stadionul ''Nicolae Dobrin'' din Piteşti.

Firfirică (CSA Steaua) s-a impus detaşat la disc, cu 64,48 m, urmat de Constantin Zanfir (CSM Piteşti, CS Dinamo), cu 48,59 m. La înălţime, Daniela Stanciu (CSA Steaua) a câştigat cu 1,79 m, urmată de Federica Gabriela Apostol (CSM Bacău), 1,76 m, şi de Alesia-Maria Rengle (CN Mihai Eminescu Oradea), tot 1,76 m.

În proba feminină de 10.000 m s-a impus atleta de origine kenyană Stella Jepkosgei Rutto (CSA Steaua), în 32 min 47 sec 73/100. Stella Jepkosgei Rutto, naturalizată recent, a fost urmată în clasament de Ancuţa Bobocel (CSU Craiova, CS Dinamo), 34 min 04 sec 22/100, şi de Monica Mădălina Florea (CSM Sighişoara), 35 min 49 sec 10/100.

La masculin, victoria i-a revenit lui Nicolae Alexandru Soare (CS Ştiinţa Bacău), 29 min 07 sec 92/100, urmat de Ilie Alexandru Corneschi (CSM Craiova), 30 min 26 sec 76/100, şi de Marius Viorel Ionescu (CSM Craiova), 30 min 37 sec 04/100.

Rezultatele de vineri:

FEMININ
100 m
1. Maria Mihalache (CS Olimpia Bucureşti) 11.88
2. Rebeca Daria Ciocan (CSM Galaţi) 12.29
3. Dana-Maria Govoreanu (Colegiul Naţional Vâlcea) 12.54

3.000 m
1. Roxana Elisabeta Rotaru (CSA Steaua) 9:26.44
2. Mădălina Elena Sîrbu (CSM Suceava, CSM Rarăul) 10:01.06

Retail jobs

Calculator Salariu: Află câți bani primești în mână în funcție de salariul brut »

triplusalt
1. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 13,38 m
2. Cristina Ioana Bujin (CS Farul Constanţa) 13,25 m
3. Alexia Ioana Dospin (CSM Bacău) 12,91 m

aruncarea greutăţii
1. Andreea Apachiţe (CS Botoşani) 13,55 m
2. Maria Alexandra Andone (LPS Iaşi, CA Roman) 11,42 m
3. Denisa Maria Derioiu (LPS Câmpulung Muscel) 11,01 m

400 m
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 54.68
2. Cristina Daniela Bălan (CS Athletics Timişoara) 56.65
3. Ştefania Zediu (CSŞ Bacău, SCM Bacău) 57.11

1.500 m
1. Maria Talida Sfârghiu (CSM Suceava, CSM Rarăul) 4:18.99
2. Maria Claudia Florea (SCM Deva) 4:21.37
3. Iulia Florina Mărginean (CSŞ Mediaş) 4:36.31

Citeste si:
S-a înființat primul campionat de lupte cu pernele. Unde pot fi...
A fost înființat primul...

săritura în înălţime
1. Daniela Stanciu (CSA Steaua) 1,79 m
2. Federica Gabriela Apostol (CSM Bacău) 1,76 m
3. Alesia-Maria Rengle (CN Mihai Eminescu Oradea) 1,76 m

săritura cu prăjina
1. Valentina Iulia Necoară (CSŞ 3 Steaua) 3,30 m
2. Ştefania Andreea Drăgan (CSM Craiova) 3,20 m
3. Elena Călin (CSŞ 5 Bucureşti, CSM Craiova) 3,00 m

3.000 m obstacole
1. Elena Adelina Panaet (CS Ştiinţa Bacău) 9:47.69
2. Adela Paulina Bălţoi (ACS Sportul Feroviar) 10:49.49

aruncarea discului
1. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neanţ) 48,93 m
2. Alexandra Baltazar-Hall (CS Dinamo) 44.67 m
3. Ioana Elena Ghineţ (CSM Oneşti) 35,80 m

Citeste si:
Cătălin Tecuceanu a câștigat proba de 800m la concursul de atletism...
Cătălin Tecuceanu a câştigat...

10.000 m
1. Stella Jepkosgei Rutto (CSA Steaua) 32:47.73
2. Ancuţa Bobocel (CSU Craiova, CS Dinamo) 34:04.22
3. Monica Mădălina Florea (CSM Sighişoara) 35:49.10

MASCULIN

100 m
1. Ionuţ Andrei Neagoe (CSM Slatina) 10.64
2. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 10.67
3. Cristian Nicuşor Roiban (CSU Reşiţa, CSM Ploieşti) 10.71

3.000 m
1. Dragoş Luca Pop (LPS Cluj-Napoca) 8:45.81
2. Iulian Andrei Melniciuc (CSS Galaţi) 9:06.07
3. Alexandru Gabriel Ştefu (LPS I.B.S. Buzău) 9:13.30

aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică (CSA Steaua) 64,48 m
2. Constantin Zanfir (CSM Piteşti, CS Dinamo) 48,59 m
3. Robert Daniel Ilisei (CS Dinamo) 43,61 m

400 m
1. Mihai Cristian Pîslaru (CSA Steaua) 47.76
2. Adrian Marian Bondoc (CSM Drobeta Turnu Severin) 48.88
3. Denis Mariusan Dobrică (CSM Piteşti) 49.00

1.500 m
1. Dorin Andrei Rusu (CSA Steaua) 3:48.12
2. Adrian Garcea (CSA Steaua) 3:48.18
3. Laszlo Levente Kanizsay (CSU Cluj-Napoca) 3:56.62

triplusalt
1. Alexandru Gheorghe Tache (CSU Pitesti, CSM Piteşti) 15,84 m
2. Claudiu Alexandru Haşegan (CSU Oradea, CSM Oradea) 14,68 m
3. Cristian Valentin Radu (LPS Constanta,CS Farul) 14,46 m

săritura în înălţime
1. Dan Claudiu Lăzărică (CSA Steaua) 2,10 m
2. Valentin Alexandru Androne (CSM Bucureşti) 2,06 m
3. Matei Octavian Severin (CA Roman) 1,95 m

săritura cu prăjina
1. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 4,80 m
2. Răzvan Doroftei (CSŞ 5 Bucureşti, CS Rapid) 4,60 m
3. Bogdan Popa (CS Rapid) 4,40 m

aruncarea greutăţii
1. Marius Constantin Musteaţă (CSA Steaua) 18,93 m
2. Ionuţ Apostu (CSU Galaţi) 15,49 m
3. Marius Bîra (CSU Simona Halep Constanţa) 15,37 m

3.000 m obstacole
1. Mihai Cochior (CS Poli Iasi) 9:14.60
2. Cătălin Constantin Atănăsoaei (CSU Reşiţa) 9:19.91
3. Mihai Robert Dumitru (LPS Piteşti, CSU Piteşti) 9:22.98

10.000 m
1. Nicolae Alexandru Soare (CS Ştiinţa Bacău) 29:07.92
2. Ilie Alexandru Corneschi (CSM Craiova) 30:26.76
3. Marius Viorel Ionescu (CSM Craiova). AGERPRES.


Despre autor:

Alexandra Chivu
Alexandra Chivu scrie pentru 9AM din anul 2021, iar în prezent ocupă funcția de redactor-șef. Ea și-a început activitatea în presă în 2016, în cadrul Facultății de Jurnalism, unde a scris câteva articole pentru site-ul instituției. Ulterior, a publicat materiale în ziarul „Ultimă oră”. Și de aici a început greul. Primul impact important în carieră a fost în cadrul Digi FM, unde a redactat știri de radio, apoi a intrat „în pâine”, cu un program full-time, la revista Ciao, în 2017. Nu a poposit și a continuat la Fanatik, din 2018 până în 2019. În paralel, benevol, s-a ocupat în câteva rânduri de pagina de Facebook SOS Autism Brăila. De atunci și până în 2021 a lucrat la Playtech, apoi a ajuns în prezentul numit 9AM.
Mai multe

Ultima actualizare: 22 Mai 2021 - 11 : 05

Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

{* *}

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.