28 August 2019 , 09:56 in Sport
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul patru mondial, s-a calificat in runda a doua a turneului US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului, marti, dupa ce a dispus de americanca Nicole Gibbs cu scorul de 6-3, 3-6, 6-2.

Halep (27 ani), campioana en titre de la Wimbledon, a obtinut o victorie muncita in fata unei adversare (26 ani) care a avut o evolutie peste locul pe care il ocupa in clasamentul mondial (135).

Simona Halep a castigat intr-o ora si 50 de minute, dupa ce la precedentele doua editii a pierdut in primul tur.

Romanca a inceput bine meciul si a condus cu 2-0 si 3-1, dar Gibbs a dat o replica buna si a reusit sa egaleze, 3-3. Halep a facut un nou break, l-a consolidat, iar apoi si-a adjudecat setul cu 6-3, la a cincea minge de set, scrie Agerpres.

Halep a inceput slab actul secund si Gibbs, care a avut o defensiva impecabila, a condus cu 2-0 si 4-1. Halep a facut un break, s-a apropiat la 2-4, dar si-a pierdut serviciul (2-5). Fostul lider mondial a salvat sase mingi de set si a facut break, 3-5, dar nu a reusit sa isi fructifice serviciul si Gibbs a egalat la seturi.

In decisiv, Halep a fost mai agresiva, mai concentrata si a inceput cu break, apoi s-a desprins la 2-0. Americanca si-a facut serviciul, dar Halep a parut de neoprit, dominand categoric jocul si ducand scorul la 5-1. Gibbs a mai facut un ghem, dar Halep a incheiat conturile cu 6-2 in decisiv.

Halep a avut un as in acest meci si a facut 2 duble greseli, cate a avut si Gibbs. Procentajul la punctele facute cu primul serviciu a fost favorabil americancei (51%-57%), dar la al doilea a apartinut romancei (58%-32%). Halep a dominat la capitolul mingi direct castigatoare, 34-18, dar avut si mai multe erori nefortate, 42-35.

Simona Halep castigase si primul sau meci cu Gibbs, anul trecut, in primul tur la Shenzhen, cu 6-4, 6-1.

Romanca si-a asigurat un cec de 100.000 de dolari si 70 de puncte WTA. Urmatoarea sa adversara va fi o alta americanca, Taylor Townsend (23 ani, 116 WTA), care a dispus tot marti de Katerina Kozlova (Ucraina), cu 3-6, 6-3, 6-2, reusind 12 asi.

Halep a castigat toate cele trei meciuri cu Townsend, in 2017, in turul al doilea la Cincinnati, cu 6-4, 6-1, in 2018 la Roland Garros, in turul al doilea, cu 6-3, 6-1, si anul acesta in turul al doilea la Miami, cu 6-1, 6-3.

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Simona Halep s-a calificat in turul al doilea la US Open.