Sport16 August 201910:59

Lectura de 2 minute

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul patru mondial, a fost invinsa de americanca Madison Keys, cu 6-1, 3-6, 7-5, joi, in optimile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio/SUA), dotat cu premii totale de 2.944.486 dolari.

Halep, tripla finalista la Cincinnati (2015, 2017, 2018), s-a inclinat dupa doua ore si trei minute de joc, in fata unei adversare (18 WTA) care a avut o conditie fizica mai buna.

Halep, care venea dupa o accidentare ce a fortat-o sa abandoneze in sferturi la Toronto, a aratat ca nu este in plenitudinea fortelor sale si a acuzat in deseori lipsa de mobilitate a picioarelor sale.

Keys, cu un serviciu foarte bun, a dominat autoritar primul set, reusind cinci ghemuri consecutive de la 1-1, impunandu-se cu 6-1, in doar 24 de minute. Halep a adunat doar sase puncte pe propriul serviciu, dintre care doar doua cu prima minge.

Halep a inceput mai bine actul secund si a condus cu 2-0, si-a pierdut serviciul, dar a revenit si s-a desprins la 4-1, dupa ce a salvat cinci mingi de 3-2. Keys s-a apropiat la 4-3, dar romanca a facut un nou break, incheind setul cu 6-3.

Halep, dupa castigarea turneului WTA din Dubai: "A fost uimitor"
Halep, dupa castigarea...

Simona Halep a inceput cat se poate de rau setul decisiv, fiind condusa cu 3-0. Keys a avut chiar cinci mingi de 4-0, dar Halep a rezistat si a reusit apoi sa egaleze, 3-3. Halep a salvat o minge de meci la 5-4 pentru americanca, apoi Keys a facut 6-5, Halep a condus cu 40-0 in ghemul 12, dar a gresit cateva mingi, Keys a returnat foarte bine si a obtinut victoria, cu 7-5 in setul al treilea.

Keys a avut 10 asi si a comis 3 duble greseli, in timp ce Halep a avut 3 asi si 5 duble greseli. Keys a avut o rata mai buna a mingilor de break fructificate, 73%, iar Halep a inregistrat doar 54%.

Halep conduce in continuare in meciurile directe, cu 5-2, singura victorie anterioara a americancei datand din 2014.

Simona Halep va primi un cec de 30.330 dolari si 105 puncte WTA.

Halep s-a calificat in...

Halep, campioana en titre de la Wimbledon, se va pregati acum pentru ultimul turneu de Mare Slem al anului, US Open, unde anul trecut a pierdut in prima runda, potrivit Agerpres.