Sport 9 Iulie 2019 17:10
Simona Halep, locul 7 WTA, s-a calificat in semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon, dupa ce a invins-o pe Shuai Zhang, scor 7-6 (4), 6-1.

Dupa un meci care a durat o ora si 28 de minute, Simona Halep s-a calificat pentru a adoua oara in cariera in semifinalele de la Wimbledon.

Shuai Zhang a dominat inceputul partidei, insa de la scorul de 4-1, Simona Halep a revenit spectaculos, ajungandu-se in primul set la tie-break.

Setul doi a fost controlat de romanca ce a pierdut un singur game.

In faza urmatoare, jucatoarea din Constanta urmeaza sa o intalneasca pe castigatoarea partidei dintre Elina Svitolina si Karolina Muchova.

Dupa acest meci, Halep si-a asigurat 588.000 de lire sterline si 780 de puncte in clasamentul WTA, noteaza ziare.com.