6 Iulie 2019 , 10:32 in Sport
Romanca Simona Halep s-a calificat vineri in optimile de finala ale turneului de Mare Slem de la Wimbledon, dupa ce a invins-o cu 6-3, 6-1 pe belarusa Victoria Azarenka intr-un duel dintre doi fosti lideri mondiali ai tenisului feminin.

Simona Halep, 27 de ani, locul 7 WTA, a terminat invingatoare dupa numai o ora si 6 minute. Ea a obtinut 176.000 de lire sterline si 240 de puncte WTA pentru calificarea in optimi de finala.

Azarenka (29 de ani, 40 WTA) a inceput bine si a condus cu 3-1, dupa un break, insa apoi a fost in dificultate. Halep, cu un joc variat, a castigat sase ghemuri consecutive si si-a adjudecat primul set, 6-3, apoi a avut 1-0 in setul secund. Dupa 1-1 in setul 2, Halep a castigat cinci ghemuri la rand si a obtinut un succes clar, 6-3, 6-1, scrie Agerpres.

Halep a avut noua greseli nefortate, fata de cele 33 ale adversarei sale. Romanca nu a avut nicio dubla greseala, fata de cele trei ale belarusei.

Cele doua jucatoare se mai intalnisera pana acum de patru ori, bilantul victoriilor fiind egal, 2-2. Halep s-a impus in singurul meci dintre ele care a mai avut loc pe iarba, in 2017, tot la Wimbledon.

Halep o va intalni in optimi pe invingatoarea dintre jucatoarea americana Cori Gauff (15 ani, 313 WTA) si slovena Polona Hercog (28 de ani, 60 WTA).

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Simona Halep s-a calificat in optimi de finala la Wimbledon.