23 Iunie 2019 , 22:45 in Sport
Perechea romana Simona Halep/Raluca Olaru s-a calificat in sferturile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis pe iarba de la Eastbourne (WTA), dotat cu premii totale de 998.712 dolari, dupa 7-6 (5), 7-5 cu cuplul Gabriela Dabrowski (Canada)/Yifan Xu (China).

Romancele s-au impus intr-o ora si 34 de minute in fata principalelor favorite.

Dabrowski si Xu au condus in primul set cu 3-1 si 5-2, dar Halep si Olaru au revenit spectaculos, au salvat trei mingi de set si au reusit sa se impuna in tiebreak. Principalele favorite au condus in setul al doilea cu 2-0 si 4-1, romancele au egalat, 4-4, au facut break la 5-5 si au castigat cu 7-5, scrie Agerpres.

Halep si Olaru si-au asigurat un cec de 8.109 dolari si 100 de puncte WTA la dublu, urmand sa joace in sferturi contra perechii invingatoare in meciul Alicja Rosolska (Polonia)/Zhaoxuan Yang (China) - Lucie Hradecka (Cehia)/Andreja Klepac (Slovenia).

La simplu, Halep e calificata direct in runda a doua, unde o va infrunta pe castigatoarea dintre Camila Giorgi (Italia) si Su-wei Hsieh (Taiwan).

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Simona Halep si Raluca Olaru s-au calificat in sferturile probei de dublu la Eastbourne.