Sport 8 Iunie 2019 21:45
Jucatoarea australiana de tenis Ashleigh Barty, locul 8 WTA si favorita nr. 8, a castigat sambata finala feminina a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului, dupa ce a dispus in doua seturi, 6-1, 6-3, de cehoaica Marketa Vondrousova (38 WTA).

Barty, 23 ani, s-a impus intr-un meci fara istoric, pe care l-a dominat de la un cap la celalalt si pe care si l-a adjudecat intr-o ora si 12 minute, avand nevoie de mai putin de 30 de minute pentru a castiga primul set.

Australianca a castigat primul sau trofeu de Mare Slem, dupa ce obtinuse cea mai buna performanta la Australian Open 2019, unde a ajuns in sferturi.

Pentru ambele jucatoare, disputarea finalei de pe zgura pariziana a fost o premiera, scrie Agerpres.

Pe parcursul meciului, Barty a reusit trei asi dar a avut mai multe greseli nefortate (26) fata de adversara sa care a avut doar 22.

Rezultatul o va propulsa pe Ashleigh Barty pe locul 2 mondial.