8 Iunie 2019 , 21:45 in Sport
Jucatoarea australiana de tenis Ashleigh Barty, locul 8 WTA si favorita nr. 8, a castigat sambata finala feminina a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului, dupa ce a dispus in doua seturi, 6-1, 6-3, de cehoaica Marketa Vondrousova (38 WTA).

Barty, 23 ani, s-a impus intr-un meci fara istoric, pe care l-a dominat de la un cap la celalalt si pe care si l-a adjudecat intr-o ora si 12 minute, avand nevoie de mai putin de 30 de minute pentru a castiga primul set.

Australianca a castigat primul sau trofeu de Mare Slem, dupa ce obtinuse cea mai buna performanta la Australian Open 2019, unde a ajuns in sferturi.

Pentru ambele jucatoare, disputarea finalei de pe zgura pariziana a fost o premiera, scrie Agerpres.

Pe parcursul meciului, Barty a reusit trei asi dar a avut mai multe greseli nefortate (26) fata de adversara sa care a avut doar 22.

Rezultatul o va propulsa pe Ashleigh Barty pe locul 2 mondial.

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Ashleigh Barty a castigat turneul de la Roland Garros/ VIDEO.