20 Februarie 2019 , 13:25 in Sport
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari, dupa ce a dispus cu 6-3, 7-5 de ucraineanca Lesia Turenko.

Halep s-a impus dupa o ora si 20 de minute, insa meciul a fost mai echilibrat decat arata scorul.

Romanca a obtinut a saptea sa victorie in fata ucrainencei (29 ani, 23 WTA) in tot atatea meciuri. Saptamana trecuta, Halep se impunea in optimi la Doha cu 6-2, 6-3, scrie Agerpres.

Debutul meciului a fost unul echilibrat, dar Halep a reusit un break la 2-2 si apoi s-a desprins la 5-2, dar nu a reusit sa incheie setul. Turenko a facut un break, insa Simona Halep a luat primul set cu 5-3, pe serviciul adversarei.

Turenko a inceput mai bine actul secund si a condus cu 2-0. Halep a revenit si a reusit sa ia trei ghemuri la rand, iar cele doua jucatoare a mers cu serviciul pana la 4-4. Ucraineanca a facut break si a servit pentru set, dar Halep a castigat contra serviciului (5-5), iar apoi nu a mai pierdut niciun punct pana la final, impunandu-se cu 7-5.

Daca raportul la capitolul winners (mingi direct castigatoare) a fost echilibrat, 13-12 pentru Halep, la erori nefortate Turenko a avut mai multe, 28-17.

Halep, campioana la Dubai in 2015, si-a asigurat un cec de 59.960 dolari si 190 de puncte WTA.

Urmatoarea adversara a romancei va fi invingatoarea dintre elvetianca Belinda Bencic si belarusa Arina Sabalenka, numarul opt pe lista capilor de serie.

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Turneul de la Dubai: Simona Halep s-a calificat in sferturi, dupa ce a invins-o pe Turenko.