17 Ianuarie 2019 , 11:31 in Sport
Numarul unu mondial in tenisul feminin, romanca Simona Halep, s-a calificat cu emotii in runda a treia a turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului, dupa o victorie cu 6-3, 6-7 (5), 6-4 in fata americancei Sofia Kenin, joi, la Melbourne.

Halep (27 ani) a castigat dupa doua ore si 31 de minute un meci de mare lupta, reusind o revenire spectaculoasa de la 2-4 in setul decisiv.

Halep a inceput foarte bine meciul cu una dintre cele mai in forma jucatoare din circuit, Kenin avand in 2019 un titlu la simplu (Hobart) si unul la dublu (Auckland). Romanca a condus cu 2-0, iar apoi si-a pastrat avantajul pana in finalul primului set, castigat cu 6-4. Halep a avut 3-0 in actul secund si parea ca va avea de indeplinit o simpla formalitate, dar Kenin a jucat tot mai agresiv, a returnat foarte bine si a revenit in meci, egaland, 3-3. cele doua au mers cap la cap pana in tiebreak, unde Simona a condus cu 5-4, dar apoi a pierdut trei puncte la rand si setul. In decisiv, Kenin (20 ani, 37 WTA) a fost cea care a avut initiativa, Halep fiind jucatoarea obligata sa egaleze. Kenin a reusit un break la 3-2, s-a desprins la 4-3, dar imediat si-a pierdut serviciul, Halep a egalat (4-4), a facut un nou break, iar apoi a incheiat conturile pe serviciul sau, scrie Agerpres.

Halep a avut 9-1 la asi, romanca a comis o dubla greseala, iar americanca doua, la primul serviciul Simona a avut un procentaj mai bun la puncte, 75% fata de 58%, iar la serviciul al doilea au avut ambele 55%. Kenin a stat mai bine la mingile de break, transformand 2/4 (50%), fata de Halep, care a fructificat doar 5/14 (36%).

Impresionant este faptul ca Halep a castigat toate cele 10 mingi jucate la fileu. Romanca a avut 33 de winners, fata de 32 Kenin, americanca gresind mai mult, 35-47 la erori nefortate.

Halep, finalista anul trecut la Melbourne, si-a asigurat un cec de 155.000 de dolari australieni si 130 de puncte WTA.

Urmatoarea sa adversara va fi Venus Williams, care a invins-o pe frantuzoaica Alize Cornet cu 6-3, 4-6, 6-0. Venus (38 ani, 36 WTA), care in primul tur a invins-o pe Mihaela Buzarnescu, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, are 3-2 in meciurile directe cu Halep, dar romanca s-a impus la ultimele doua confruntari, in 2015 la Roma si anul trecut la Montreal.

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Simona Halep s-a calificat in turul al treilea la Australian Open.