Romania s-a impus cu 5-0 in Armenia, remarcandu-se astfel cea mai categorica victorie obtinuta de nationala in ultimii 14 ani in deplasare, informeaza digisport.ro.

Romania s-a impus inca din prima repriza, dupa numai 12 minute conducand cu scorul de 3-0. In istoria meciurilor oficiale, este prima data cand nationala inscrie trei goluri in primele 15 minute. Bogdan Stancu a deschis scorul din penalty, in minutul 4, celelalte doua goluri fiind marcate de Adi Popa si Razvan Marin, doborandu-se astfel recordul din 1933, cand, intr-un meci cu Iugoslavia, tricolorii au marcat trei goluri in 13 minute, scrie gsp.ro.

In minutul 29, Nicolae Stanciu a inscris si cel de-al patrulea gol, iar ultimul gol a fost marcat de Alexandru Chipciu.

Razvan Marin, fiul fostului international Petre Marin, a avut un debut extraordinar echipa nationala, noteaza antena3.ro.

Urmatorul meci al nationalei antrenate de Christoph Daum va avea loc marti, pe 11 octombrie cu Kazahstan.