Sport 21 August 2016 22:47
In chiar ultima zi a Jocurilor Olimpice, delegatia Romaniei a cucerit ultima medalie la aceasta editie a competitiei. Si a fost o medalie istorica.

Luptatorul naturalizat Albert Saritov a cucerit medalia de bronz la categoria 97 de kilograme din cadrul concursului de lupte libere de la Jocurile Olimpice, aceasta fiind a cincea medalie pentru Romania la Rio.

Saritov e primul sportiv naturalizat care a urcat pe podiumul olimpic reprezentand Romania la o editie a Jocurilor Olimpice. El s-a impus prin superioritate, scor 10-0, in finala pentru bronz cu georgianul Elizbar Odikadze.

Saritov, in varsta de 30 de ani, e de origine cecena si a obtinut cetatenia romana in luna aprilie 2016. El a fost vicecampion mondial in 2011 pe cand reprezenta Rusia, scrie clipsport.ro.