Flacara a fost adusa in stadion de Gustavo Kuerten si apoi transmisa fostei voleibaliste Hortensia Macari, care a predat stafeta lui Vanderlei Lima.
Fostul maratonist Vanderlei de Lima a aprins vasul olimpic de pe stadionul Maracana, ca ultim purtator al tortei olimpice.
In varsta de 47 de ani, sportivul nascut la Parana a castigat medalia de bronz la Atena in 2004. Maratonul s-a desfasurat pe acelasi traseu ca in urma cu mai bine de un secol, iar sosirea a fost pe stadionul Panathenaic, gazda JO din 1896. Cursa a fost marcata de un incident, brazilianul Vanderlei de Lima fiind atacat de un spectator cu sase kilometri inainte de final, cand era lider. De Lima a pierdut secunde pretioase, dar a reusit totusi sa castige medalia de bronz.
In ciuda acestui incident, Vanderlei de Lima s-a bucurat de bronz ca de aur si a primit medalia Pierre de Coubertin, fiind singurul sud-american care a primit aceasta distinctie.
El s-a retras din activitate la maratonul de la Paris, in 2009, transmite News.ro.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro