Sport 7 Iulie 2016 00:05
Portugalia a invins Tara Galilor, scor 2-0 si s-a calificat in finala Campionatului European, unde va intalni castigatoarea dintre Germania si Franta.

Dupa o prima repriza slaba, fara goluri, Portugalia a rezolvat meciul in doar 3 minute. Cristiano Ronaldo a deschis scorul in minutul 50, cu o lovitura de cap din 6 metri. Gratie acestei reusite, atacantul a ajuns la 9 goluri marcate la EURO, fiind golgeterul all-time, la egalitate cu Michel Platini.

Al doilea gol a venit in minutul 53 si i-a apartinut lui Nani. Acesta a inscris cu un sut de la 7 metri, dupa o pasa venita de la Cristiano Ronaldo, scrie GSP.

Echipele de start:

• Portugalia: Rui Patrício - Cédric, Fonte, Bruno Alves, Guerreiro - Danilo, João Mário, Adrien Silva, Sanches - Nani, Ronaldo
  • Tara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Ashley Williams, Collins, Taylor - Allen, Ledley, A. King - Bale, Robson-Kanu