Sport 28 Iunie 2016 00:04
Reprezentativa Spaniei, campioana europeana en-titre, a fost eliminata in optimile Euro-2016, dupa ce fost invinsa, luni, pe Stade de France, de selectionata Italiei, scor 2-0.

Golurile au fost marcate de Giorgio Chiellini, in minutul 33, si Graziano Pelle, in minutul 90+1, scrie NEWS.ro.

Spania: De Gea - Juanfran, Piqué, Ramos, Alba - Fabregas, Busquets, Iniesta - Silva, Morata (Vazquez '70), Nolito (Aduriz '46/Pedro '81). Selectioner: Vicente del Bosque

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi (Darmian '84), De Rossi (Motta '53), Parolo, Giaccherini, De Sciglio - Pelle, Eder (Insigne '82). Selectioner: Antonio Conte

Meciul a fost arbitrat de turcul Cuneyt Cakir.

Meciul de pe Stade de France a fost o reeditare a finalei din 2012, cand Spania s-a impus, scor 4-0.

In sferturile de finala, Italia va intalni echipa Germaniei, sambata, la Bordeaux.

Programul sferturilor de finala ale Euro-2016

Programul partidelor care vor avea loc in sferturile de finala ale Euro-2016, stabilit dupa ce luni s-au jucat ultimele doua meciuri din optimi: