Sport 25 Iunie 2016 21:00
Reprezentativa Tarii Galilor a invins, sambata, la Paris, cu scorul de 1-0 (0-0), selectionata Irlandei de Nord, si s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European din Franta.

Gareth McAuley a fost singurul marcat al meciului, el inscriind in propria poarta, in minutul 75. Tara Galilor: Hennessey - Chester, As. Williams, Davies - Gunter, Allen, Ledley (J.Williams '63), Ramsey, Taylor - Bale, Vokes (Robson-Kanu '55). Selectioner: Chris Coleman

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley (Magennis '84), Cathcart, J.Evans - Ward (Washington '70), Davis, C.Evans, Norwood (McGinn '79), Dallas - Lafferty. Selectioner: Michael O'Neill, scrie NEWS.ro.

Meciul a fost arbitrat de englezul Martin Atkinson. In sferturi, Tara Galilor, ajunsa in premiera in aceasta faza la un turneu final al CE, va juca in compania echipei invingatoare din meciul dintre Ungaria si Belgia, programat, duminica, de la ora 22.00.