Sport 15 Iunie 2016 00:10
Portugalia si Islanda au remizat, scor 1-1, la Saint-Etienne, in ultimul meci din prima etapa a fazei grupelor.

Nani a deschis scorul in minutul 31 si totul parea foarte usor pentru lusitani. Portughezul a marcat golul cu numarul 600 in istoria Campionatelor Europene.

Imediat dupa pauza, in minutul 50, Bjarnason a dat lovitura si a egalat cu un sut din prima din interiorul careului.

Cristiano Ronaldo a fost integralist, insa n-a impresionat, desi a avut o lovitura spectaculoasa cu capul din 6 metri, care a fost parata de portarul islandez.

Starul lui Real Madrid a bifat insa o borna importanta. L-a egalat pe legendarul Luis Figo la numarul de selectii in nationala Portugaliei, amandoi au strans 127 de meciuri, potrivit GSP.

Portugalia - Islanda 1-1

Au marcat: Nani (31) / Bjarnason (50)

Echipele:

Portugalia: Rui Patricio - Vieirinha, Pepe, Ricardo Carvalho, Guerreiro - Andre Gomes (Eder 84), Danilo, Joao Mario (Quaresma 76) - Joao Moutinho (R. Sanches 71) - C. Ronaldo, Nani

Islanda: Haldorsson - Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason - Gudmundsson (E. Bjarnason 90), Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthorsson (Finnbogason 81), Borvasson