Sport15 Mai 201610:40

Lectura de un minut

Perechea formata din Rohan Bopanna (India) si Florin Mergea (Romania) a pierdut, sambata seara, meciul cu dublul Vasek Pospisil/Jack Sock (Canada/SUA), scor 6-7 (4), 6-7 (2), in semifinalele turneului de tenis de la Roma, disputat pe zgura si dotat cu premii totale in valoare de 2.399.000 de euro.

Meciul a durat o ora si 26 de minute. Pe durata partidei, dublul Bopanna/Mergea a servit 5 asi si a comis 4 duble greseli. Indianul si romanul si-au pierdut de doua ori serviciul si au castigat doar doua game-uri pe serviciul adversarilor, desi au beneficiat de 12 sanse de break.

A fost a doua intalnire directa dintre cele doua echipe de dublu. In 2014, Bopanna si Mergea s-au impus in fata perechii Pospisil/Sock la Masters-ul de la Shanghai, scor 2-6, 6-3, 11-9.

Pentru parcursul in competitia din Italia, perechea Rohan Bopanna/Florin Mergea va primi 360 de puncte in clasament si un cec in valoare de 54.550 de euro.

Bopanna si Mergea erau favoritii cu numarul 6 la castigarea trofeului de la Roma si au trecut de dublul Benoit Paire/Joao Sousa (Franta/Portugalia), scor 6-7 (5), 6-4, 10-8, in optimile de finala, si de perechea Philipp Kohlschreiber/Viktor Troicki (Germania/Serbia), scor 6-3, 6-4, in sferturile de finala. In 2015, cei doi au fost eliminati in faza optimilor, scrie MEDIAFAX.

Doua strazi din Roma, vandalizate. Primar: "Un fapt rusinos. Vom...
Doua strazi din Roma,...

Bopanna (36 de ani) ocupa locul 13 in clasamentul mondial ATP la dublu, iar Mergea (31 de ani) se afla pe pozitia a 14-a. In acest sezon, perechea romano-indiana a reusit o finala la Sydney, optimi de finala la Australian Open si finala in Masters-ul de la Madrid.