Sport 4 Mai 2016 08:08
Tenismenul Marius Copil (locul 182 in clasamentul mondial ATP) a castigat, marti, partida cu sportivul ceh Adam Pavlasek (120 ATP), scor 4-6, 7-5, 6-4, in prima runda a turneului challenger de la Roma, disputat pe zgura si dotat cu premii totale in valoare de 42.500 euro.

Meciul dintre Copil si Pavlasek a inceput luni, dar a fost intrerupt din cauza unor reprize de ploaie, in setul al doilea, dupa ce jucatorul ceh se impusese cu 6-4 in primul set. Partida a durat in total doua ore si noua minute. Marius Copil a servit doi asi si a comis o dubla greseala, iar procentajele punctelor castigate cu primul si al doilea serviciu au fost 65%, respectiv 64%. Marius si-a pierdut de 3 ori serviciul, dar a izbutit 4 break-uri, informeaza MEDIAFAX.

Pentru accederea in optimile turneului de la Roma, Copil (25 de ani) va primi 8 puncte in clasamentul mondial si un cec in valoare de 730 de euro. Adversarul romanului din turul al doilea va fi italianul Filippo Volandri (34 ani, 222 ATP).

Luni, Adrian Ungur (31 ani, 196 ATP) a fost intrecut de sarbul Filip Krajinovic (24 ani, 114 ATP) cu 3-6, 6-0, 6-3, in primul tur la Roma.