Sport 16 Martie 2016 11:10
Simona Halep (locul 5 WTA) a trecut, miercuri dimineata, de Barbora Strycova (Cehia, 37 WTA), cu scorul 6-3, 1-0 (abandon), in turneul de tenis de la Indian Wells, Statele Unite ale Americii, si s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei, unde o va intalni pe Serena Williams (SUA, 1 WTA).

Simona Halep a reusit cea mai importanta performanta din 2016, obtinand calificarea in sferturile de la Indian Wells, turneu de categorie Premier Mandatory dotat cu premii in valoare de peste 6 milioane de dolari. In meciul cu Strycova, sportiva antrenata de Darren Cahill a revenit senzational dupa ce a fost condusa cu 3-1, castigand setul printr-o serie de 5 game-uri consecutive. Cehoaica a resimtit o ameteala puternica pe finalul primului act si a hotarat sa se retraga, la scorul 6-3, 1-0.

Simona, campioana en-titre de la Indian Wells, se va confrunta cu Serena Williams (1 WTA) in sferturile de finala ale competitiei, intr-un meci care va avea loc joi dimineata, nu mai devreme de ora 4:00 (ora Romaniei). mAmericanca Serena Williams a acces in sferturi dupa 6-2, 6-2 cu Kateryna Bondarenko (Ucraina, 70 WTA). Constanteanca a trecut de Serena o singura data in cariera, in grupele Turneului Campioanelor de la Singapore 2014 (hard indoor), scor 6-0, 6-2.

De partea cealalta, Serena Williams, castigatoare a 21 de titluri de Grand Slam, a invins-o de 6 ori pe Halep: 3-6, 6-2, 6-1 in turul doi la Wimbledon 2011 (iarba), 6-3, 6-0 in semifinale la Roma 2013 (zgura), 6-0, 6-4 in sferturi la Cincinnati 2013 (hard), 6-3, 6-0 in finala Turneului Campioanelor 2014 (hard indoor), 6-2, 4-6, 7-5 in semifinale la Miami 2015 (hard) si 6-3, 7-6 in finala la Cincinnati 2015 (hard).

Simona a vorbit la finalul partidei cu Barbora Strycova, spunand ca ar fi incantata sa o infrunte pe Serena Williams in faza urmatoare, noteaza ProSport: "Imi pare rau pentru Barbora, stiu cum este sa suferi din punct de vedere fizic. Sunt fericita insa pentru calificarea in sferturi si sunt nerabdatoare sa o intalnesc pe Serena. Am incredere in mine si cred ca o pot invinge pentru a doua oara in cariera".