Sport 9 Ianuarie 2015 14:21
Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul unu, s-a calificat, vineri, in finala turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii in valoare totala de 500.000 de dolari, dupa ce a trecut de sportiva chineza Saisai Zheng, locul 97 WTA, scor 6-2, 6-3.

Meciul a durat o ora si 26 de minute. In primul set, la scorul de 5-2 pentru romanca, Saisai Zheng a avut nevoie de ingrijiri medicale dupa ce a acuzat dureri la spate.

Pentru accederea in finala la Shenzhen, Halep va primi 180 de puncte WTA si 55.323 de dolari, scrie MEDIAFAX.

Jucatoarea elvetiana Timea Bacsinszky (locul 47 WTA), cap de serie numarul 8, va fi adversara Simonei Halep in finala turneului, dupa ce a trecut, vineri, in semifinale de Petra Kvitova (Cehia, locul 4 mondial), scor 6-4, 6-4.

Bacsinszky si Halep s-au mai intalnit o singura data, in 2010, la turneul de la Torhout (Belgia), cand s-a impus romanca, scor 6-1, 6-3.

Finala de la Shenzhen este programata sambata.