Simona Halep ramane pe locul 2 in clasamentul WTA gratie eliminarii Mariei Sarapoba in turul trei al turnelui de la Wuhan.
Rusoiaca a fost invinsa de sportiva elvetiana Timea Bacsinszky, locul 61 WTA, venita din calificari, , cu scorul de 7-6 (3).

Sportiva din Rusia era singura care putea sa-i provoace o coborare de un loc Simonei Halep in aceasta saptamana, in ierarhia jucatoarelor profesioniste, dupa ce romanca a pierdut, marti, in turul doi la competitia de categorie Premier 5, cu premii de 2,44 milioane de dolari.

Pentru a urca pe locul 2 WTA, Sarapova trebuia sa se califice in finala turneului de la Wuhan.

Halep, cap de serie numarul 2, a fost invinsa, marti, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-3, de Garbine Muguruza, locul 22 WTA, in turul doi al concursului. Acesta a fost primul meci al Simonei Halep dupa eliminarea suferita in turul 3 al US Open, la finalul lunii trecute.