Sport 30 Iunie 2014 10:13
Olanda, vicecampioana mondial en-titre, s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, cu scorul de 2-1 (0-0), Mexic.

Pentru Olanda au marcat Sneijder '88 si Huntelaar '90+4 (penalti), iar pentru Mexic a inscris Giovani dos Santos, in minutul 48, informeaza MEDIAFAX.

Olanda: Cillessen - Verhaegh (Depay '56), De Vrij, Vlaar, Blind - Kuyt, De Jong (Martins Indi '9) - Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Huntelaar '76), Robben. Selectioner: Louis van Gaal

Mexic: Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes '46), Layun - Herrera, Salcido, Guardado - Peralta (Hernandez '75), Dos Santos (Aquino '61). Selectioner: Miguel Herrera

Cartonase galbene: Aguilar '69, Marquez '90+2, Guardado '90+3

Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) - Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) - Carlos Vera (Ecuador).

La acest meci a avut loc prima pauza de hidratare oficiala, in minutul 30, iar a doua pauza in minutul 75.

In sferturile de finala, Olanda va intalni invingatoarea din meciul dintre Costa Rica si Grecia.