Sport 29 Iunie 2014 10:31
Reprezentativa Braziliei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, sambata, la Belo Horizonte, cu scorul de 4-3, in urma executarii loviturilor de departajare, selectionata statului Chile.

La finalul celor 90 de minute de joc si a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1.

Pentru Brazilia a marcat David Luiz '18, iar pentru Chile a inscris Sanchez '32, transmite MEDIAFAX.

In minutul 55, Hulk a marcat, insa golul nu a fost validat de Howard Webb pe motiv de hent.

La loviturile de departajare pentru Brazilia au punctat Luiz, Marcelo si Neymar, iar Willian si Hulk au ratat. Pentru Chile au inscris Aranguiz si Diaz, in timp ce Pinilla, Sanchez si Jara au ratat.

Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Fernandinho (Ramires '72)- Hulk, Neymar, Oscar (Willian '105) - Fred (Jo '64). Selectioner: Luiz Felipe Scolari

Chile: Bravo - Silva, Medel (Rojas '108), Jara - Isla, Aranguiz, Diaz, Mena - Vidal (Pinilla '87) - Sanchez, Vargas (Gutierrez '57). Selectioner: Jorge Sampaoli

Cartonase galbene: Hulk '55, Luiz Gustavo '60, Jo '93 / Mena '17, Silva '40, Pinilla '102

Arbitri: Howard Webb (Anglia) - Michael Mullarkey (Anglia), Darren Cann (Anglia) - Felix Brych (Germania)

In sferturi, Brazilia va juca in compania invingatoarei din meciul dintre Uruguay si Columbia.