Sport 14 Iunie 2014 11:38
Reprezentativa Spaniei a debutat cu un esec la turneul final din Brazilia, dupa ce a fost invinsa, cu scorul de 5-1 (1-1), de selectionata Olandei.

Pentru Spania a marcat Xabi Alonso, in minutul 27, care a transformat un penalti acordat dupa un fault al lui De Vrij asupra lui Diego Costa.

Golurile Olandei au fost inscrise de Robin Van Persie '44, '72, Arjen Robben '53, '80 si Stefan De Vrij '64.

In minutul 60, Robin Van Persie a trimis mingea in bara.

David Silva a marcat pentru Spania in minutul 67, insa golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Singura data cand Spania a primit mai mult de trei goluri la un meci la Cupa Mondiala a fost in 1950, cand a fost invinsa, scor 6-1, de Brazilia.

Spania: Casillas - Azpilicueta, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso (Pedro '63), Xavi, Busquets - David Silva (Fabregas '78), Diego Costa (Torres '63), Iniesta. Selectioner: Vicente del Bosque

Olanda: Cillessen - Vlaar, De Vrij (Veltman '77), Martins Indi - Janmaat, De Guzman (Wijnaldum '62), Sneijder, De Jong, Blind - Van Persie (Lens '79), Robben. Selectioner: Louis van Gaal

Cartonase galbene: Casillas '67 / De Guzman '25, De Vrij '40, Van Persie '66

Arbitri: Nicola Rizzoli (Italia) - Renato Faverani (Italia), Andrea Stefani (Italia) - Svein Oddvar Moen (Norvegia);

Urmatorul meci din grupa B, Australia - Chile, va avea loc la Cuiaba, de la ora 01.00.