Sport 14 Iunie 2014 11:23
Mexic a invins, vineri, la Natal, cu scorul de 1-0 (0-0), selectionata Camerunului, intr-un meci contand pentru grupa A a competitiei.

Unica reusita a meciului a fost semnata de Oribe Peralta, in minutul 61, conform MEDIAFAX.

Mexicanii au trimis mingea in poarta in minutul 12, dar arbitrul a anulat golul, pentru ofsaid. Reluarile nu au confirmat pozitia de ofsaid a atacantului Giovani Dos Santos. Un al doilea gol al mexicanilor a fost anulat in minutul 30, in urma unui corner, si tot pentru ofsaid. Nici de data aceasta reluarile nu au confirmat pozitia de ofsaid a marcataorului, acelasi Giovani Dos Santos.

Mexic: Ochoa - Rodriguez, Rafael Marquez, Moreno - Herrera (Salcido '90+2), Guardado (Fabian '69) - Aguilar, Vazquez, Layun - Peralta (Hernandez '73), Giovani Dos Santos. Antrenor: Miguel Herrera.

Camerun: Itandje - Djeugoue (Nounkeu '46), Nkoulou, Chedjou, Assou-Ekottu - Mbia, A.Song (Webo '79), Enoh - Moukandjo, Eto'o, Choupo-Moting. Antrenor: Volker Finke.

Cartonase galbene: Moreno '57 / Nounkeu '77

Arbitrii: Wilmar Roldan (Columbia) - Humberto Clavijo (Columbia), Eduardo Diaz (Columbia) - Norbert Hauata (Tahiti);

In celalalt meci al grupei A, disputat, joi, Brazilia a invins Croatia, scor 3-1.

Clasament: 1. Brazilia - 3 puncte (1 joc), 2. Mexic - 3 puncte (1 joc), 3. Camerun - 0 puncte (1 joc), 4. Croatia - 0 puncte (1 joc).

Etapa urmatoare programeaza, la 17 iunie, meciurile Brazilia - Mexic si Camerun - Croatia.