Sport 15 Mai 2014 09:02
Formatia spaniola FC Sevilla a castigat Liga Europa, dupa ce a invins, miercuri, cu scorul de 4-2, in urma executarii loviturilor de departajare, Benfica.

La finalul celor 90 de minute si a celor doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke si Gameiro, in timp ce pentru Benfica au inscris Lima si Luisao. Cardozo si Rodrigo au ratat, informeaza MEDIAFAX.

FC Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Fazio, Alberto Moreno - Carrico, Mbia - Reyes (Marin '78, Gameiro '104), Rakitici, Vitolo (Figueiras '110) - Bacca. Antrenor: Unai Emery

Benfica Lisabona: Oblak - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siqueira (Cardozo '99) - Amorim - Sulejmani (Almeida '24), Gomes, Gaitan (Cavaleiro '119) - Rodrigo, Lima. Antrenor: Jorge Jesus

Cartonase galbene: Fazio '11, Moreno '13, Coke '98 / Siqueira '30, Almeida '100

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych, ajutat de asistentii Mark Borsch si Stefan Lupp si de asistentii suplimentari Tobias Welz si Bastian Dankert. Rezerva pentru asistenti a fost germanul Thorsten Schiffner, iar rezerva pentru central a fost desemnat sarbul Milorad Mazici.