Sport 19 Aprilie 2014 13:35
Roger Federer, locul 4 ATP, l-a invins, vineri, cu scorul de 2-6, 7-6 (6), 6-1, pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, locul 12 ATP, intr-un meci care a durat doua ore si 25 de minute, in cadrul sferturilor de finala ale turneului de 1.000 de puncte de la Monte Carlo.

Federer il va intalni in penultimul act pe invingatorul din partida dintre sarbul Novak Djokovici, locul 2 ATP, si spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, locul 38 ATP.

Tot vineri, liderul ATP, spaniolul Rafael Nadal, a fost invins, cu scorul de 7-6 (1), 6-4, de compatriotul sau David Ferrer, locul 6 ATP.

Intr-un alt meci din sferturi, elvetianul Stanislas Wawrinka, locul 3 ATP, a trecut in doua seturi, 7-6 (5), 6-2, de canadianul Milos Raonic, locul 10 ATP.