Sport 4 August 2013 10:48
Petrolul Ploiesti a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 1-1, meciul disputat in compania formatiei olandeze Vitesse Arnhem, in prima mansa a turului trei preliminar al Europa League.

Jonathan Reis a deschis scorul din penalty pentru Vitesse in minutul 52, ploiestenii reusind egalarea prin Gicu Grozav, in minutul 84.

1-0: Benga il faulteaza pe Reis in careul ploiestenilor, iar brazilianul transforma lovitura de pedeapsa acordata

1-1: Grozav marcheaza cu un sut deviat din sase metri

Echipele de start:

Petrolul Ploiesti: Pecanha - Alcenat, Geraldo Alves, Benga, Guilherme - Hoban, De Lucas - Boudjemaa (Morar '72), Hamza (Abel Camara '69), Grozav - Dore (Teixeira '63). Antrenor: Cosmin Contra.

Vitesse Arnhem: Velthuizen - Leerdam, Kashia, Van der Heijden, Van Aanholt - Vejinovici (Van der Struijk '75), Kazaisvili, Janssen - Ibarra, Reis, Kakuta (Chanturia '24). Antrenor: Peter Bosz.

Partida retur se va disputa joi, 8 august, in Olanda.