Deputaţii Fracţiunii PSRM şi ai Platformei „Pentru Moldova” care include şi Fracţiunea Partidului „Şor” au votat numirea în funcţie a vicepreşedinţilor la Curtea Supremă de Justiţie.
Tamara Chişca-Doneva va fi numită în funcţia de vicepreşedinte al Curţii Supreme de Justiţie, preşedinte al Colegiului civil, comercial şi de contencios administrativ. Funcţia de vicepreşedinte al CSJ, preşedinte al Colegiului penal, urmează să o exercite Nadejda Toma, informează Adevărul.
Deputaţii PAS şi ai Platformei DA au solicitat excluderea din ordinea de zi a chestiunii privind examinarea numirii judecătoarei Tamara Chişca-Doneva pe motiv că a fost implicată în hotărârea privind Centrul comercial „Gemeni”, contestată de CEDO, care a prejudciat Republica Moldova de circa 70 de milioane de lei.
Solicitarea nu a întrunit numărul necesar de voturi , iar la finele şedinţei decizia privind numirea Tamarei Chişca-Doneva a fost adoptată de majoritatea parlamentară.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Covorul potrivit pentru living: cum să alegi dimensiunea, materialul și...
Sursa: kudika.ro