Victor Ciorbea se autosesizeaza in contextul numarului redus de piste pentru biciclisti, din Municipiul Bucuresti. Prin acest comportament, reclama o posibila incalcare a articolelor 22 si 35 din Constitutia Romaniei, articole ce prevad dreptul la viata si integritate fizica si psihica, precum si sanatatea mediului.
Sesizarea apare in contextul amplei campanii demarate de Politia Rutiera, inca din luna ianuarie a acestui an. Principalul obiectiv al acesteia viza informarea biciclistilor, cu privire la drepturile, dar si obligatiile pe care le au. Initiativa a luat nastere ca urmare a modificarii Codului Rutier.
Numarul tot mai mare al biciclistilor a atras atentia asupra pericolelor la care se expun acestia. Cetatenii care merg pe bicicleta pot deveni foarte usor victimele unor accidente rutiere, intr-un oras atat de aglomerat, cum este Bucurestiul, unde cele mai multe dintre regulile de circulatie nu sunt respectate.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Cum să trimiți cele mai sexy sms-uri care îl vor face să se gândească la tine...
Sursa: kudika.ro