Raed Arafat a declarat ca obligativitatea garzilor in spitale trebuie pastrata. „Alta solutie nu exista. Nu te obliga nimeni, dar daca nu vrei sa faci garda, nu te angajezi in spitalele de urgenta”, a precizat seful DSU.
„Spitalul de urgenta are ca functie de baza continuitatea asigurarii asistentei medicale inclusiv in afara programului”, a precizat Arafat.
In ceea ce priveste plata garzilor, acesta a spus ca „e normal sa fie o plata adecvata.” „Asta se discuta si am inteles ca Ministerul Sanatatii are solutii”, a mai spus Arafat.
El a dat ca exemplu Spitalul judetean de urgenta din Bistrita, unde nu exista neurochirug de garda, dar ca exista la Cluj si la Targu Mures. In cazul in care nu s-ar mai asigura garda nici in aceste spitale, atunci o persoana cu probleme de sanatate specifica neurochirurgiei din Bistrita „este condamnata la moarte.”
„Medicina nu functioneaza pe program de birou. Garda trebuie sa aiba continuitate”, a mai spus fondatorul SMURD.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
Rugăciunea Sfântului Ioan Botezătorul: Cuvintele sfinte care rup lanțurile...
Sursa: kudika.ro