Bogdan Pirlog, prim-procuror adjunct la Parchetul Militar al Tribunalului Militar Bucuresti, afirmase, dupa intalnirea cu presedintele Klaus Iohannis ca Sectia pentru Investigarea Infractiunilor din justitie a fost infiintata contrar prevederilor Constitutiei.
"Din verificarile efectuate, inspectorii judiciari au retinut ca sustinerile procurorului Pirlog, cuprinse in comunicatul Asociatiei «Initiativa pentru Justitie» din 30 martie 2019, sunt false, au un efect defaimator cu privire la activitatea procurorilor Sectiei de Investigare a Infractiunilor din Justitie si, ca atare, aduc atingere onoarei, probitatii profesionale, precum si prestigiului justitiei", arata Inspectia Judiciara.
Consiliul Superior al Magistraturii va decide cu privire la angajarea raspunderii lui Bogdan Pirlog, potrivit libertatea.ro.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Jachetele de inspirație militară revin în forță și sunt piesa vestimentară...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop sănătate săptămâna 6–12 aprilie 2026: Corpul îți va spune unde are...
Sursa: garbo.ro