O persoana a castigat lunar in medie, in primul trimestru, 882 de lei pe luna, la venituri pe familie de 2.521 lei pe luna. Veniturile banesti au reprezentat in medie 2.028 lei lunar pe gospodarie, iar cele in natura au fost de 493 lei, potrivit datelor Istitutului National de Statistica (INS).
Salariile si celelalte venituri asociate reprezinta 49,1% din veniturile totale ale gospodariilor, veniturile din prestatii sociale - 23,3%, veniturile din agricultura - 2,3%, veniturile din activitati neagricole independente - 2,4%, din proprietate si vanzari de active din patrimoniul gospodariei - 1,3%, iar veniturile in natura contribuie cu 19,6% la veniturile totale, in principal provenite din contravaloarea consumului de produse agroalimentare din resurse proprii (17,7%).
La orase, veniturile medii lunare ale familiilor au fost, in primul trimestru, mai mari cu 28,3% fata de cele ale gospodariilor de la sate, generate de salarii in proportii de 61,8%, prestatii sociale - 23,3%, veniturile in natura fiind de 9% din total. In schimb, la sate productia agricola asigura 41,6% din veniturile lunare ale gospodariilor, din care doar 5,7% sunt venituri banesti din agricultura, restul reprezentand contravaloarea produselor din resurse proprii.
O gospodarie a cheltuit in medie in primele trei luni ale anului 2.312 lei, revenind 809 lei pentru o persoana, avand o pondere de 91,7% din veniturile totale.
Populatia cheltuieste cel mai mult pe mancare si bauturi nealcoolice - 41,9% din cheltuielile de consum, pentru locuinta - 22,4%, din care cea mai mare parte (18,8%) au fost cheltuieli pentru functionare si incalzire.
La polul opus s-au situat cheltuielile efectuate de gospodarii pentru hoteluri, cafenele si restaurante (1,2%) si cele pentru educatie (0,4%).Orasenii au cheltuieli de consum cu 525 lei mai mari in medie pe familie decat cei de la sate, insa cheltuie pe alimente cu doar 29 de lei mai mult.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Îți curge sânge din nas? Cauze posibile ale epistaxisului și când ar trebui...
Sursa: garbo.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Ioana Ginghină, confesiuni dureroase despre fiica sa și relația cu Alexandru...
Sursa: kudika.ro