Claudiu Niculescu i-a incantat pe fani la primul sau meci pentru Duisburg.
In etapa a 18-a din Bundesliga, romanii de la Duisburg au facut legea pe teren in remiza cu Borussia Dortmund, scor 3-3. Filipescu a deschis scorul pentru formatia sa in minutul 18, iar Tararache a marcat al treilea gol al echipei in minutul 59, din penalty.

Claudiu Niculescu nu a marcat, dar a avut o contributie decisiva la golul lui Wili, fostul dinamo­vist trimitand o pasa decisiva. Romanul putea chiar marca la debut, dar sutul sau de la 20 de metri din minutul 44 a fost parat de portarul Ziegler. El a fost inlocuit in minutul 77, iar intregul stadion l-a aplaudat.