Ultima intamplare care a facut-o pe tenismena sa se gandeasca la renuntarea la tenis a fost in timpul Cupei Hopman, cand Mirza a fost fotografiata stand cu picioarele goale langa steagul Indiei. Tenismena a fost acuzata dupa aceasta aparitie ca nu respecta India, iar gruparile islamiste au dus cazul la Curtea Suprema din Hyderabad (n.r.-capitala statului indian Andhra Pradesh). In cazul in care sportiva va fi gasita vinovata, ea risca sa faca trei ani de inchisoare si sa primeasca o amenda foarte mare, noteaza NewsIn.
"Este foarte greu sa ai asemnea probleme in timp ce joci. Nu sunt un superom, si toate astea ma afecteaza. Recunosc ca dupa cele intamplate m-am gandit sa ma retrag din viata sportiva ", a declarat Sania Mirza prezenta la turneul de Mare slem Australian Open.
Tenismena a dezvaluit ca aceste probleme au inceput inca din timpul junioratului, cand la dublu facea pereche cu Sahar Peer, care nu era bine vazuta in India. Mirza a fost nevoita sa isi schimbe colega. In momentul in care a devenit jucatoare profesionista, tenismenei i-a fost atrasa atentia ca trebuie sa joace cat mai imbracata pentru a nu-i corupe pe tineri si a primit mai multe amenintari cu moartea.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Cum să investești într-un startup: primii pași
Sursa: start-up.ro
-
Cei mai mari producători de înghețată din România: cine sunt și ce vânzări au...
Sursa: retail.ro
-
Drumul meu nu este așa cum mi-am imaginat, poate este mai bun decât atât!
Sursa: garbo.ro
-
Ce explică stabilitatea perpetuă a Leului, față de Euro?
Sursa: futurebanking.ro
-
Urări de Constantin și Elena: Mesaje de la mulți ani
Sursa: kudika.ro
-
UE propune un împrumut comun al țărilor europene pentru a finanța...
Sursa: wall-street.ro
-
Raportarea ESG și oportunitățile de finanțare pentru companiile sustenabile
Sursa: green.start-up.ro