Elevii lui Walter Zenga au obtinut, ieri, la Constanta, o alta victorie importanta in campionat. Dinamo a invins pe Farul cu 1-0 intr-un meci in care campionii au tremurat.

Diferenta pe tabela de marcaj a fost facuta de Cristea printr-o executie superba din afara careului, in minutul 85 al meciului.Zenga a inceput partida de la Constanta fara Bratu, titularul obisnuit din atacul dinamo-vistilor de la venirea antrenorului italian.

Prima parte a jo-cului, a fost una cu foarte putine faze de poarta, fotbalistii ambelor echipe asteptand mai mult grese-lile din defensiva ale adversarilor. Ritmul de joc s-a schimbat insa in cea de-a doua repriza. Mai intai au fost periculosi elevii lui Gache, care dupa o combinatie in viteza, dintre Dinu Todoran si Emil Nanu, fostul jucator al Petrolului si al Astrei Ploiesti, a trimis balonul pe langa Lobont, bara salvandu-l pe portarul “tricolorilor”.

Replica dinamovistilor a venit ime-diat prin Cristea, care a sutat excelent de la 30 de metri, insa a egalat meciul numai la bare. Cu cinci minute inainte de final, fostul iesean a mai trimis o torpila, insa de aceasta data balonul a intrat in poarta, iar Dinamo a urcat pentru prima oara in acest sezon pe podium.

18. U. Cluj 11 0 4 7 13-20 4p (-11)

Nota: Partidele Steaua - Pandurii, Ceahlaul - Rapid si Steaua - Gloria Bistrita au fost amanate

Sursa: Click.ro