Portarul Bogdan Lobont a revenit duminica in poarta lui Ajax, dupa aproximativ cinci luni de indisponibilitate, si a aparat un penalty in partida castigata in deplasare (scor 1-0), la Nijmegen. Lobont a fost introdus pe teren in minutul 68, in locul lui Stekelenburg, care s-a accidentat, in timp ce coechipierul sau, Nicolae Mitea, a fost doar rezerva. In minutul 75, Lobont a aparat o lovitura de la 11 metri executata de Wielaert. Site-ul oficial al clubului Ajax Amsterdam noteaza ca evolutia lui Lobont a fost "decisiva" pentru rezultatul final, la fel si cea a lui Maduro, care a inscris golul victoriei, in minutul 51.

Sursa: Ziarulcn.com