Cu 46 de puncte, Dinamo ierneaza pe primul loc in clasamentul Ligii I. Sport Total va invita la un exercitiu de imaginatie, in care campioana de toamna s-ar decide in functie de rezultatele din prima sau din a doua repriza. Calculele arata ca Rapid este campioana reprizei I, in timp ce doar in partea a doua, Dinamo s-ar fi aflat tot in virful ierarhiei

Nimic din fotbalul jucat pe dreptunghiul verde nu are ceva in comun cu matematica. Si totusi, punctele si golurile hota- rasc intotdeauna soarta echipelor si a jucatorilor. De cite ori nu am auzit antrenori care spun ca jocul din prima repriza nu a sema nat cu cel din a doua, dar se lamenteaza ca partida are 90 de minute?

De cite ori nu ne-am intrebat: ce s-ar fi intimplat daca soarta unui meci ar fi fost decisa doar de prima sau doar de a doua repriza? Ziarul nostru va i n v i t a la un exercitiu de imaginatie, in care campioana de toamna s-ar decide dupa rezultatele inregistrate in prima sau in a doua repriza, separat, o practica obis- nuita pentru pariurile sportive.

Conform unor calcule simple, primele reprize ale turului o dau drept campioana de toamna pe Rapid, care acumuleaza in acest mod 36 de puncte. Echipa feroviara dovedeste, astfel, cea mai mare eficacitate in prima parte a jocurilor disputate in turul campionatului. Gruparea din Grant este urmata de Dinamo si CFR Cluj, la egalitate, 30 de puncte, si Steaua, cu 28 de puncte.

Daca luam in considerare doar partile secunde de meci, formatia din Stefan cel Mare isi pastreaza locul in topul ierarhiei, cu un punctaj de 37 de puncte.

Recordmani

O statistica inedita arata ca Ceahlaul bate toate recordurile si in materie de antrenori. Pe parcursul turului Ligii I din acest sezon, echipa lui Gheorghe Stefan a schimbat nu mai putin de patru antrenori: Mihai Stoica, Ion Moldovan, Vasile Silaghi, Florin Marin. In acelasi timp, nemtenii au, de departe, cea mai buna aparare, dupa prima repriza. Ceahlaul a inregistrat nu mai putin de 14 rezultate de egalitate, la pauza, dintre care 11 sint scoruri de 0-0.

Meciuri la indigo

Etapa a XV-a a Ligii I a fost una deosebita, in care trei meciuri s-au terminat cu acelasi scor, 1-0, golurile fiind marcate, in fiecare caz, in prima repriza. Vaslui - Pandurii 1-0 (1-0; 0-0), Arges - Ceahlaul 1-0 (1-0; 0-0) si Rapid - Urziceni 1-0 (1-0; 0-0).

-Echipe ne\nvinse acasa: Dinamo, Steaua, Rapid, CFR Cluj, Poli Timisoara
-Cele mai multe victorii pe teren propriu: Dinamo (9)
-Cele mai multe victorii in deplasare: Dinamo (6)
-Echipe fara victorii in deplasare: Jiul Petrosani si FC National
-Cele mai multe goluri marcate pe teren propriu: Steaua (28)
-Cele mai multe goluri marcate in deplasare: CFR (17)
-Cele mai putine goluri marcate pe teren propriu: FC Arges, Jiul, Poli Iasi (6)
-Cele mai putine goluri marcate in deplasare: Jiul (1)
-Scorul turului si cea mai mare victorie in deplasare: Otelul - Rapid 0-7
-Cea mai mare victorie pe teren propriu: Steaua - FC National 6-0
-Cele mai multe goluri marcate intr-un meci: Vaslui - UTA 2-5 si Otelul - Rapid 0-7

Sursa: Cotidianul.ro