Olandezul a dat patru goluri.
Uitat in continuare de selectionerul Van Basten, care nu a apelat la serviciile sale pentru amicalul cu Anglia, Ruud van Nistelrooy s-a refulat contra Osasunei, atacantul olandez marcind toate golurile galacticilor, care s-au impus cu 4-1. Fostul jucator al lui Manchester a rezolvat partida inca de la pauza, cind isi trecuse deja in cont hat-trick-ul.

Meciul a fost intrerupt citeva minute, portarul oaspetilor, Iker Casillas, fiind lovit de o bricheta aruncata din tribune, in minutul 43. Osasuna a reusit golul de onoare in minutul 63 prin Valdo, insa Van Nistelrooy si-a trecut in cont a patra reusita din acest meci, in minutul 83. O victorie care l-a multumit si pe exigentul Capello, tehnicianul italian laudindu-i pe elevii sai pentru spiritul de echipa si concentrarea, demonstrate in acest meci.