Sport Club Miercurea-Ciuc a castigat, duminica seara, Cupa Romaniei, dupa ce a invins in meciul decisiv, cu scorul de 4-3 (1-0, 1-1, 2-2), pe Steaua, detinatoarea titlului national. Chiar daca pe hartie porneau favoriti, stelistii au inceput cu stangul partida de pe patinoarul "Mihai Flamaropol" si au primit gol dupa doar patru minute. A urmat apoi o cursa de urmarire a ros-albastrilor, care au jucat excelent in repriza a doua si in debutul celei de-a treia, cand au preluat conducerea cu 3-2. Finalul insa le-a apartinut celor din Miercurea-Ciuc, care au marcat de doua ori prin Levente Elekes si Pavel Valko, pentru ca in ultimele minute sa reziste unei inferioritati de cinci contra trei.