GRUPA E - Cehia a invins in stil de mare echipa reprezentativa SUA, scor 3-0, intr-un meci umbrit doar de accidentarea autorului primului gol, Jan Koller. Chiar daca la cehi n-au abundat ocaziile, ei au intrat la pauza cu un avantaj de doua goluri, gratie unei "torpile" marca Rosicky. SUA au incercat apoi cateva combinatii, insa au parut fara vana in fata unei echipe sudate, care si-a aratat inca o data clasa, parafand cel mai clar succes al unei echipe la acest mondial, prin acelasi Rosicky, in minutul 76. Asa cum era de asteptat, el a fost desemnat "jucatorul meciului", motivatia comisiei FIFA fiind graitoare: "A marcat doua goluri minunate si si-a condus exemplar echipa".

SUA - Cehia 0-3 (0-2)

Stadion: "Auf Schalke" - Gelsenkirchen; Spectatori: 50.000

Au marcat: Koller ('5), Rosicky ('36, '76)

SUA: Keller - Cherundolo (Johnson, '46), Pope, Onyewu, Lewis - Mastroeni (O'Brien, '46), Reyna, Beasley, Donovan, Convey - McBride (Wolff, '77). Antrenor: Bruce Arena.

Cehia: Cech - Grygera, Jankulovski, Rozenhal, Ujfalusi - Galasek, Rosicky (Stajner, '86), Poborsky (Polak, '82), Nedved, Plasil - Koller (Lokvenc, '45). Antrenor: Karel Bruckner.

Arbitru: Carlos Amarilla (Paraguay)