"Nu ne intereseaza meciul cu Dinamo", a declarat capitanul Stelei, Mirel Radoi, joi, imediat dupa calificarea ros-albastrilor in semifinalele Cupei UEFA

"Bateti sau dispareti", le-au transmis fanii dinamovisti jucatorilor antrenati, mai nou, de Florin Marin, printr-un banner postat cu cateva ore inainte de startul meciului. Si Steaua a inceput sub auspiciul indiferentei capitanului. Domol si grijuliu, cu Ghionea trimitand spre nori orice minge aflata prin preajma careului propriu, si cu Paraschiv si Radoi valsand ineficient la mijlocul terenului. In schimb, Dinamo a vrut sa-si asculte suporterii, dar n-a reusit decat sa alterneze dominarea sterila cu acceptarea dominarii sterile.

Prima faza de gol a i-a apartinut lui Bostina si a durat doar o fractiune de secunda, atat cat i-a luat ex-galateanului sa greseasca preluarea care l-ar fi putut pune in pozitie de unu-la-unu cu Munteanu. Alb-rosii au pastrat mai mult mingea, raspunzand apatismului stelist cu un joc incet, stil old-boys. Insa a fost de ajuns o neatentie defensiva pentru ca Zicu sa scape singur spre poarta si sa fie agatat de Ogararu. Rosu direct si...gol Niculescu din lovitura libera. Minutul 38! Steaua a cazut, iar Petre a trecut foarte putin pe langa 2-0. Multi nervi pe teren! Margaritescu a luat galben, Radoi a luat galben si s-a duelat in gesturi tandre cu galeria dinamovista. Dar nu a fost totul: Margaritescu l-a ciupit pe Nicolita in tusa, iar italianul Rodomonti l-a trimis dupa Ogararu.

A venit si repriza secunda. Elevii lui Florin Marin au tras de timp la fiecare intrerupere a jocului (si nu au fost putine!), iar ros-albastrii au presat doar cu inima, nu si cu mintea. Totusi, Dica a trecut putin pe langa egalare (49), iar Paraschiv s-a izbit de Munteanu (58), incercand sa agate balonul in 13 metri. Nervi si mai multi pe gazon! Steaua, stearsa si lipsita de inspiratie, n-a reusit sa ameninte poarta lui Munteanu. Intr-un final agitat, Olaroiu l-a urcat in atac pe Goian.

Dinamo a prelungit chinul ros-albastru pana in minutul doi al timpului suplimentar, cand Cristocea a reusit sa-l pacaleasca pe Munteanu cu un sut-centrare, mingea s-a prelins pe langa Dica si Oprita si a intrat in plasa. Stelistii au rasuflat linistiti, dar nu multumiti. S-a incheiat 1-1. Pentru cine?

Arbitrii: Pasquale Rodomonti 5 (Italia), Marco Farina 6 ?i Simone Ghiandai 6(ambii din Italia)

CUM S-AU MARCAT GOLURILE:

1-0/ Dupa ce Zicu a provocat eliminarea lui Ogararu, Cl. Niculescu a transformat impecabil, din 18 metri, lovitura libera dictata de Rodomonti
1-1/ Cristocea a trimis in careu din lovitura libera, de pe partea stanga, portarul Cristi Munteanu a trecut pe langa minge, la fel a facut si Dica si Oprita, insa, spre bucuria ultimilor doi, balonul s-a scurs in poarta goala

Cartonase galbene: Cr. Munteanu (12), Curt (34), Margaritescu (43), Galamaz (87), C. Munteanu (88)/ Radoi (44), Paraschiv (58), Goian (78)

Cartonase rosii: Ogararu (37), Margaritescu (45)

CHEIA MECIULUI: Eliminarea lui Ogararu, care l-a faultat in pozitie de ultim aparator pe Zicu, urmata de executia impecabila a lui Claudiu Niculescu

ONE-MAN-SHOW: Arbitrul Rodomonti, care l-a eliminat in compensatie pe Margaritescu si a impartit cu usurinta 9 cartonase galbene

GAFA MECIULUI: Rosul primit de Ogararu in minutul 37, la mare concurenta cu hotararea arbitrului italian de a-l elimina pe Margaritescu, spre finalul intalnirii

ARBITRAJ: Prea exigent cu cartonasele galbene, prompt la "rosul" lui Ogararu, pripit la eliminarea lui Margaritescu