calificare a Stelei in finala Cupei UEFA, printr-o victorie si un egal in semifinalele cu Middlesbrough, ar permite inscrierea campioanei Romaniei, din editia 2006/ 2007, direct in grupele Ligii Campionilor, editia 2007/ 2008, datorita coeficientului UEFA.
Romania ocupa in acest moment locul 10, cu un punctaj de 30,790, in clasamentul coeficientilor UEFA pe ultimele cinci sezoane, incluzandu-l si pe cel prezent, care va sta la baza listei de acces pentru editia 2007/ 2008 a cupelor europene.
Locul 9, care permite inscrierea campioanei direct in grupele Ligii Campionilor, este ocupat momentan de Rusia, cu 31,833. Ultima reprezentanta a Rusiei, Zenit Sankt Petersburg, a fost eliminata in "sferturile" Cupei UEFA, punctajul Rusiei urmand a nu suferi modificari. Pentru a depasi Rusia in clasamentul coeficientilor, Romania mai are nevoie de 3,129 puncte. Pentru aceasta, Steaua va trebui sa se califice in finala Cupei UEFA, printr-o victorie si un meci egal in compania echipei engleze M'brough, care ar asigura 3 puncte.
Despre autor:
Sursa: Libertatea
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro