CFR Cluj va juca in primavara europeana a cupelor europene pentru prima data in istorie dupa ce a invins, marti seara, cu 3-1, pe Sporting Braga la capatul unui meci disputat pe teren propriu, in Liga Campionilor.

Au fost 33 de minute de aur, in care Rui Pedro a marcat un hattrick. Pe final, clujenii au avut și doua bare, dar au incheiat meciul cu o posesie de 36%.

Rui Pedro a marcat un hattrick, primul reusit de o echipa romaneasca in Liga Campionilor, iar pentru oaspeti a redus din diferenta Alan.

Oaspetii au evoluat mai mult de o repriza in inferioritate numerica dupa ce fundasul Douglao a primit cartonasul rosu pentru un fault fara balon comis asupra lui Rada.